Monografie

Istorie Aprilie 7, 2014

Biserica, construcţia începută în 2003.

Sat, comuna Manoleasa, situat la şase km jumătate nord-est de reşedinţa comunei, 1.500 m nord-vest de satul Manoleasa-Prut, 1.500 m sud-vest de fostul sat Şerpeniţa şi 2.500 m sud-est de satul Loturi, străbătut de la nord-vest spre sud-est de DN 24C.

Sat înfiinţat după împroprietărirea din anul 1919-1922, când aici au primit în stăpânirea loturi locuitori din satul Şerpeniţa, în moşia care era în stăpânirea lt. col. Bălăceanu şi care făcea parte din vechea moşie Şerpeniţa.

Satul Iorga a cunoscut o dezvoltare foarte lentă, ajungând la 31 decembrie 2000 la o populaţie de 88 locuitori, fiind cel mai mic sat al comunei.

Prima menţiune statistică a satului Iorga este cea din 1941, cătun al satului Liveni.

Din punct de vedere religios satul Iorga a fost dependent de satul Şerpeniţa până la desfiinţarea acestuia, de când serviciile religioase sunt asigurate de Parohia Liveni.

Şcoala din satul Iorga şi-a început existenţa în 1949, cu învăţătorul Puşcaşu Constantin şi a funcţionat în casele sătenilor Ciornei Maria (Măriuca), apoi Boacă Gh., până la construirea localului propriu în perioada 1959-1960.

Şcoala a funcţionat numai cu clasele I-IV până în anul 1985 când numărul copiilor de vârstă şcolară fiind prea mic, şcoala şi-a încetat activitatea iar copiii frecventează şcoala din Liveni.